مقالات آموزشی

تنباکو چیست چطور ساخته می شود و انواع تنباکو کدام اند؟

مزرعه قلیون2

تنباکو چیست؟انواع تنباکو را می شناسید؟

تنباکو همان برگ های خشک شده و بریده شده توتون میباشد که حاوی مقداری زیادی نیکوتین می باشد. امروزه استفاده از تنباکو و کاشت و برداشت آن در کشورهای توسعه یافته ودرحال توسعه افزایش یافته. به نحوی به یکی از بزرگترین تفریحات جوانان تبدیل شده است.برای شناخت انواع تنباکو ادامه مطلب را بخوانید.

مزرعه تنباکو

 

چرا از تنباکو استفاده می کنیم؟

استفاده از تنباکو نشاط آور است و گردش خون را تسریع می بخشد.همچنین انواع تنباکو باعث افزایش ضربان قلب می گردد. تنباکو حس شادی و نشاط را در انسان بوجود می آورد. امروزه جوانان اروپایی نیز در تفریحات خود از تنباکو استفاده می کنند. آنها معتقد هستند که تنباکو باعث افزایش مقدار زیادی انرژی در بدن آنان می گردد.

سابقه کاشت تنباکو در ایران

جالب است که بدانید ایران خود یکی از قدیمی ترین و بهترین تولید کنندگان تنباکوی مرغوب است.این گیاه  مفرح در قسمت هایی از ایران مانند خمین، خوانسار، برازجان و شهر های اطراف اصفهان نظیر کاشان کشت و برداشت می شود.نام بسیاری از تنباکو ها نیز بر اساس محل کاشت آنها گذاشته شده اند: مانند تنباکو خوانسار و تنباکوی برازجان. برداشت این محصول از اواخر فروردین و اواسط اردیبهشت انجام می گردد.

مدت زیادی است که بشر این گیاه اعجاب انگیز را کشف کرد.در گذشته مردم این گیاه را خشک کرده و با برگ بزرگی از خود این گیاه سیگار پیچ کرده و آن را استعمال می کردند.

تنباکو و پیدایش انواع تنباکو ها     

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، ابزار و وسایل متعددی برای استفاده راحت تر از این گیاه استفاده شده است،مانند انواع قلیان ها که در میان اقوام ایرانی در زمان سلسله قاجار به اوج خود رسیده بوده است.

انواع تنباکو بر اساس نوع مصرف در دو دسته ی تنباکوی قلیانی و تنباکوی پیپ که همان توتون است تقسیم می گردد.

همچنین براساس انواع تنباکو هایی که در ایران یافت می گردد به دسته تنباکو های سنتی، که همان تنباکو های خوانسار و برازجانی تقسیم می شود. که بیشتر توسط مسن تر ها و در قلیان های سنتی و بیشتر در مناطق جغرافیایی جنوب ایران مانند استان بوشهر، هرمزگان و خوزستان استفاده می گردد. همچنین نوعی که اخیرا بین جوانان باب شده و استفاده از آن هر روز بیشتر می شود. یعنی تنباکوی معسل. 

پیدایش  انواع تنباکو معسل

کم کم استفاده زیاد انسان ها از تنباکو، این ماده جادویی و مفرح گسترش یافت. این مهم به جایی منجر شد که کشور های عربی خود که یکی از مصرف کنندگان بزرگ تنباکو هستند در آن دخل و تصرف کنند. آنهابا تغییر فرمولاسیون و افزودن موادی به آن همچون عسل و طعم های مختلف و میوه های خاص و رایحه های دلخواه نوع جدیدی بسازند. همچنین بتوانند با فراوری آن انواع جدیدی از تنباکو را ساخته و عرضه کنند که با میل و مزاج افراد مختلف سازگار باشد. این تنباکو دلیل محبوبیت خود را از طعم های بی شمارش گرفته است. که باعث می شود بسیاری از آنهایی که با چشیدن طعم تلخ تنباکو های سنتی مشکل داشتند، با تغییر ذائقه و استفاده از این تنباکو های جدید حسی جدید تر و لذت بخش تر را تجربه کنند.

تنباکوی معسل

 برای دانستن اطلاعات بیشتر می توانید به این سایت مراجعه کنید.

 

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *